Jak dbać o wrażliwą i suchą skórę

Nie ma leku, który uwolniłby cię od tego problemu, ale są sposoby na zmniejszenie objawów podrażnienia i zapobieganie większym kłopotom.

MASZ SKÓRĘ WRAŻLIWĄ, czy tylko podrażnioną? Zdrowa skóra, z silną naturalną barierą ochronną (lipidową), jest elastyczna i sprężysta. Podrażniona może być zaczerwieniona, ale przejściowo. Wrażliwa jest szorstka, (często nawet łuszczy się), zaczerwieniona, czasem lekko obrzęknięta. Do tego może występować nieprzyjemne swędzenie lub pieczenie, nienaturalne “ciągnięcie” naskórka, kłucie. Jeśli nie czujesz się komfortowo w swojej skórze lub od dawna masz któryś z wymienionych objawów, to może oznaczać konieczność wprowadzenia w życie programu specjalnej pielęgnacji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

1. MYJ SIĘ, NIE NARUSZAJĄC BARIERY LIPIDOWEJ SKÓRY. Wybieraj kosmetyki oczyszczające o odczynie neutralnym (do wartości pH 5,5). Całkowicie zrezygnuj z tradycyjnego mydła o odczynie zasadowym. Jeśli nie wyobrażasz sobie mycia bez wody, sięgaj po kostkę na bazie aminokwasów – jest całkowicie bezpieczna nawet dla alergików i osób ze skórą atopową. Do kąpieli i pod prysznic używaj preparatów delikatnie natłuszczających, z olejkami roślinnymi bogatymi w nienasycone kwasy tłuszczowe, mocznikiem, który zmiękcza naskórek i wyciągami ze zbóż.

2. SKRÓĆ CZAS MYCIA. Prysznic nie powinien trwać dłużej niż 3-5 minut, kąpiel maksymalnie 10. Długie moczenie się w wodzie wyciąga ze skóry wilgoć i zamiast pomóc, zaszkodzi jej. Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody – nie powinna być za ciepła. Najlepiej, aby była zbliżona do ciepłoty ciała (36 – 37 st. Celsjusza).

3. NIE WYCIERAJ SKÓRY DO SUCHA – tarcie ręcznikiem może dodatkowo ją podrażnić. Poza tym substancje z balsamów i olejków, który nałożysz po kąpieli, głębiej wnikną w skórę i zostaną przez nią łatwiej wchłonięte, gdy będzie nie tylko rozmiękczona myciem, lecz także lekko wilgotna.

4. STOSUJ KOSMETYKI APTECZNE przeznaczone specjalnie do pielęgnacji nadwrażliwej skóry. Różnią się od tych “zwykłych” recepturami. Chodzi nie tylko o zwiększoną zawartość składników pielęgnujących, ale także o wyeliminowanie substancji podrażniających i uszkadzających naturalną warstwę ochronną skóry, takich jak barwniki, zapachy, konserwanty.

Jak dbać o wrażliwą i suchą skórę 5.00/5 (100.00%) 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>